Doporučení k čištění ručně vázaných koberců

Ručně vázaný koberec vyžaduje speciální procesy údržby a čištění. Pokud je dodržíte, bude Vám sloužit desítky let, zachová si krásné barvy a neztratí svou hodnotu.

Výhodou perských koberců je, že do nich nečistota vniká velmi obtížně. To je dáno několika faktory. V kvalitních perských kobercích se často kombinuje ovčí vlna s hedvábím a koberce mají hustý vlas. Právě přírodní vlna se umí sama nečistotám bránit. Vlněná vlákna totiž přirozeně obsahují tuk, který působí proti nečistotě odpudivě. K výrobě nejkvalitnějších koberců se používá vlna ovcí z vysokohorských oblastí, která zvířata přirozeně chrání před špatným počasím, ať se jedná o deště, vítr či mráz. Taková vlna obsahuje ochranné látky (např. lanolin) ve vyšší koncentraci, než u ovcí chovaných v nižších nadmořských výškách, proto koberce z této vlny patří mezi nejodolnější.

Když už k nehodě dojde a koberec něčím polijete, nezoufejte. Stačí pohotově reagovat. Vylijete-li na koberec vodu, okamžitě ji vysušte suchou měkkou tkaninou nebo papírovými utěrkami – nenechte do koberce vodu vsáknout, mohla by rozpustit uvnitř zanesené nečistoty, které pak mohou změnit barvu koberce. Při vysoušení nikdy koberec netřete. Pohromou není ani červené víno, i to se bude díky mastným vláknům vsakovat pomalu. Když se vylije, opět ho vysušte tkaninou. Perské vlněné koberce jsou oblíbené i pro svou odolnost vůči ohni. Často se proto pokládají před krb. Když na koberec padnou jiskry, hořet nezačne. Místo dopadu jiskry pak stačí lehce vykartáčovat.

ČIŠTĚNÍ SKVRN

Reagujte okamžitě. Předejdete vsáknutí znečišťujících látek. Každá skvrna vyžaduje různé roztoky pro její vyčištění, obecně postupujte tak, že do roztoku namočte kartáč a jemně čistěte po směru vlasu. Postupujte od okraje skvrny ke středu tak, aby nedošlo k rozšíření skvrny na větší plochu. Znečištěné místo naposledy přečistěte čistou vodou a vysušte. Nakonec je možné koberec ještě vysát, ale pouze vzduchem.

Olej, mléko, tuk, med, čokoláda, kakao, čaj, ovoce, inkoust

- funguje roztok teplé vody s mýdlem

pivo, víno, alkoholické nápoje

- roztok vody a lihu

krev

- zásadně studená voda s mýdlem

vosk

- vyžehlit přes savý papír

Pro čištění se mohou používat i čistící prostředky a odstraňovače skvrn, musí být určeny na přírodní vlákna z ovčí vlny. Dejte pozor, ať nejsou na chemické bázi, takové mohou odstranit ochrannou látku lanolin a vlákna vysušit. Kromě toho může chemie koberce odbarvit. Profesionální čisticí prostředky můžete nahradit mýdlem s jelenem.

Domácí čištění suchou pěnou: Doma můžete také vyzkoušet čištění perských koberců pomocí suché pěny. Důležité je používat přípravky na čištění pravých perských koberců z vlny, ty jsou bez chemických látek a zaručí, že koberec šetrně vyčistíte a nezničíte.

DOMÁCÍ ČIŠTĚNÍ SNĚHEM

Často používané perské koberce je vhodné čistit jednou ročně. Je možné využít profesionální čistírnu, ale také můžete vyzkoušet další skvělou vlastnost perských koberců – a to je možnost jejich kompletního vyčištění čerstvě napadaným sněhem. Sníh je totiž látka, která nejen, že vyčistí krajinu, funguje jako izolace a „peřina“ na polích, ale také se díky svému složení a vlastnostem skvěle hodí právě pro čištění koberců. Postup je jednoduchý a 100 % ekologický. Nehodí se na koberce položené celoplošně, případně na ty nalepené, sníh je naopak vhodný pro koberce kusové, tuzemské či orientální, obyčejné i vzácné. Jak na to?

Krok 1: Nejvhodnější jsou menší koberce, ručně vyráběné, moderní, vlněné a všechny ty, kde se bez obav používá čistění mokrou cestou. Naopak na koberce určeně pro „suchou cestu“ se sníh nepoužívá. Velké koberce představují problém zejména kvůli manipulaci.

Krok 2: Ideální pro čištění sněhem je čerstvý prašan, tedy sníh netající, suchý a zmrzlý. Důležitá je také venkovní teplota, teploměr by měl ukazovat ideálně –4 až –6 stupňů Celsia. Koberec nejdříve doma vysajte, poté ho vezměte ven a vlasem dolů položte do sněhu. Tam ho nechte nějaký čas (hodinu i více) zvyknout si na venkovní teplotu. Nechte ho vymrznout, poté je možné ho ještě vyklepat metlou, čímž se uvolní další špína a prach. Klepejte, dokud se práší. Špína ale zůstává uvnitř i po vyklepání, proto přijde na řadu sníh.

Krok 3: Na koberec naházíme lehčí vrstvu (několik centimetrů) prašanu a necháme minimálně 15 minut působit. Poté můžeme začít na koberci řádit – nejdřív se po něm procházíme, klidně i dupeme a skáčeme, takto zadupáváme sníh do vláken. Pozor na špinavou obuv. Místo chození je možné použít také koště nebo metlu. Celý proces funguje tak, že jak z jedné strany vpravujeme do koberce sníh, ten z druhé strany vytlačuje to, co zůstalo uvnitř, tedy zbylou špínu, nečistoty a prach. Nakonec koberec otočíme a stejně vyčistíme i druhou stranu. Sníh tající, zledovatělý či hluboký je velmi málo účinný, proto je potřeba použít čerstvý prašan. Celý postup je možná několikrát, třeba i šestkrát, opakovat, pokaždé ale v místě s čistě napadaným prašanem.

Krok 4: Po posledním „sněžném“ čištění sundáme z koberce zbylý sníh a přehodíme jej přes tyč, plot, zábradlí, klepadlo apod., a necháme alespoň alespoň hodinu viset. Sníh postupně změní své skupenství na plynné, čímž koberec nepromokne, mokrý totiž na podlahu nesmí. Případně můžeme nechat doschnout v interiéru, kde se buď pověsí na nějakou tyč, můžete ho také stočit, ale velmi jemně, aby zůstal i ve stočení volný, a postavit ho někam do rohu. Po proschnutí, které může trvat několik hodin, položíme čistý a sněhem voňavý koberec na podlahu.

NĚKOLIK RAD PRO ÚDRŽBU

Pro dobrý stav Vašeho peršanu je dobré znát a dodržovat několik následujících rad:

- Pokud máte koberec nový, první 3 až 4 měsíce může pouštět vlas. Při běžném používání a údržbě tento jev ustoupí
- Koberec nevystavujte stálému slunečnímu záření, může dojít ke změnám barevného odstínu.
- Nestavte na koberce květináče, voda i odpařující se vlhkost poškozují osnovu koberce. Jednou do roka koberec otočte, zamezíte tak nerovnoměrnému opotřebení
- Nejzranitelnější jsou třásně a okraje, zjistíte-li poškození, nechte ho ihned opravit
- Nepouštějte se sami do chemického čištění, a to ani tzv. domácími prostředky (kyselé zelí apod.), neodborným ošetřením se koberec nejen zašpiní a poškodí do hloubky, ale také se zbaví přírodního tuku, a tedy i schopnosti odpuzovat nečistoty
- Chemické čištění koberce svěřte odborníkům, kteří zaručí stálost barev i jemné a pečlivé vyčištění
- Pokud máte doma moly, je účinnou obranou časté větrání a pohyb koberce. Moli se totiž bojí světla, mají rádi vlhko a nesnášejí chlad ani velké teplo, vajíčka molů zase potřebují pro vývoj klid
- Potřebujete-li koberec uskladnit, stočte jej vlasem dovnitř a neprodyšně ho zabalte

SHRNUTÍ

- Nově zakoupený koberec položte na suché rovné místo
- Běžná údržba perských koberců znamená lehké vysávání 1x týdně, zásadně po směru vlasu. Nepoužívejte vysavače s rotačními kartáči, ty totiž vlákno trhají
- Větrejte, běžně uklízejte
- Nepoužívejte čistící prostředky, které mají odmašťující nebo bělící účinky
- Rozdíly v barevnosti a vizáži jsou znakem pravosti a originality každého koberce
- Velkým nepřítelem vlněných perských koberců jsou pevné nečistoty jako prach a písek Těch se nejlépe zbavíte tak, že koberec rozložíte na pevném a rovném podkladu, dáte rubem nahoru a vysajete. Poté koberec obrátíte a vysajete lícovou stranu. Rozhodně nedávejte perské koberce na klepadlo
- 1x ročně nechte vyčistit profesionály, nebo čerstvě napadaným sněhem