Objednávky přes e-shop.
+420 608 256 828
Doprava zdarma po celé ČR
30 dní na vrácení peněz nebo výměnu zboží

Doporučení pro výběr a péči

Doporučení pro výběr a péči


Důležité při výběru koberce je zejména to, kam chcete koberec umístit a pro jaký účel ho kupujete. Pokud chcete koberec umístit na často frekventované místo, je lepší vybrat zátěžovější typ s nižším vlasem. Naopak do ložnice či méně frekventovaných míst můžete vybírat koberce s jemnějším zpracováním. Od umístění se obvykle odvíjí i velikost koberce. Rozměr 240x170 cm je vhodný pod sedačku, větší rozměr 250x350 cm zase pod jídelní stůl. Perský koberec při správném zacházení vydrží 50 let bez změny vzhledu, stále vypadá stejně.

Ručně vázaný koberec má hustý vlas a nečistota do něj vniká jen velmi obtížně. Přirozený obsah tuku ve vlně působí proti nečistotě odpudivě. Rozdíly mezi v barevnosti a vizáži jsou znakem pravosti a originality každého z nich. Pro běžné čištění postačí pouze lehké vysávání jednou týdně zásadně ve směru vlasu. V zimě lze koberec čistit suchým shěhem. Vysátý koberec položte na sníh vlasem dolů a proklepejte.  Vylijete-li na koberec vodu, okamžitě ji vysušte suchou měkkou tkaninou nebo papírovými utěrkami – nechtě do nich vodu vsáknout a na dané místo netlačte. Chemické čištění koberce přenechte odborníkům, kteří ověří stálost barev a zaručí jemné a pečlivé vyčištění. Neodborným čištěním by se mohla vlna odmastit a ztratit přírodní tuk (schopnost odpuzovat nečistoty by se tím značně snížila).

MATERIÁLY KOBERCŮ

Vlna

Material-1

Vlna – ovčí vlna je textilní surovina získaná ze srsti ovcí. Z každé ovce je možné získat nejméně 3 kg vlny ročně, u některých plemen však až 18 kilogramů. Vlna se stříhá jednou až dvakrát ročně, poté se dle kvality zařazuje do určitých kvalitativních tříd. Významným vedlejším produkterm ovčí vlny je lanolin, voskovitý tuk. Používá se jak v kosmetice, textilním průmyslu, kožedělném průmysli, lékařství i farmanokoligii. Lanolin je pro ručně vázané koberce zcela zásadním – obsahuje ho každý ručně vázaný koberec, čímž je chráněn od znečištění.

Hedvábí

Material-1

Hedvábí – Přírodní hedvábí se dostává z výměšků žláz motýla bource morušového. Z těchto rychle tuhnoucích výměšků se vytváří tenká vlákna spojená sericinem. Z nich si motýl vytváří svou kuklu. Rozvinutím této klukly dostaneme hedvábné vlákno, které zpravidla dosahuje délky mezi 300 – 900 m. Pro své užitné vlastnosti (v létě příjemně chladí, v zimě naopak hřeje) si přírodní hedvábí udržuje nezastupitelné místo na trhu.

Viskóza

Material-1

Viskóza – je vlákno vyrobené na bázi regenerované celulózy. Základní surovinou pro výrobu bývá nejčastěji bavlna nebo dřevo či jiné suroviny, které obsahují větší obsah celulózy. Vyrábí se již od 19. století a to zejména jako náhražka hedvábí, proto se jí často říká „umělé hedvábí“.

Polyester

Material-1

polyesterová vlákna jsou syntetické výrobky. K nejdůležitějším vlastnostem patří vysoká odolnost na světle, vůči povětrnosti a mikrooganizmům a malá navlhavost.