Objednávky přes e-shop.
+420 608 256 828
Doprava zdarma po celé ČR
30 dní na vrácení peněz nebo výměnu zboží

Výroba koberců

Výroba koberců


Technika výroby perských koberců zůstává v principu po tisíciletí nezměněna, spočívá především v provazování osnovních nití řadou zvláštních uzlů. Osnova i útek bývá většinou z bavlny, existují však i vlněné a hedvábné osnovy v případě celovlněných a celohedvábných koberců. Vlasovou nití je pak nejčastěji vlna, nebo přírodní hedvábí, v širokém spektru barevných odstínů.


Osnovní niti jsou při výrobě svisle napnuty do obdélníkového rámu. Dříve byly tyto rámy převážně dřevěné, novější konstrukce jsou však kovové, a staví se pro koberce v šířce až do 6 metrů. Jako nářadí k vázání uzlů a řezání vlasové niti slouží vázací nůž, útek se pak příráží zvláštním hřebenem.


Co se týče samotného vázání, používají se zpravidla dva základní typy uzlů, a to perský a turecký. Perský uzel se nazývá také senneh či farsibaff a je asymetrický, což znamená, že vazná nit tvoří uzel pouze kolem jedné osnovní niti, druhou jen obtáčí smyčkou. Turecký uzel bývá nazýván ghirdes, ten je rovnoměrný. Vlasová nit se ovine kolem dvou osnovních nití, přičemž oba konce vlasové niti vycházejí na povrch koberce. Po uvázání uzlů dojde k odříznutí vlasové niti a konec je naveden do příští dvojice nití osnovních. Když je zakončena celá řada uzlíků, zpevní se provázáním osnovních nití jedním nebo dvěma útky. Ty jsou k řadě uzlíků přiraženy speciálním hřebenem.

Hustota koberce bývá vyčíslena počtem uzlů na m2. Velmi hrubá vazba má pod 25 000, ty velmi jemné jsou pak nad 400 000. Nejhustší vazby, až přes milion uzlů, mohou dosáhnout celohedvábné koberce. Zkušená vazačka dokáže uvázat až 1000 uzlů za hodinu, u rámu jich zpravidla sedí několik vedle sebe. Když je koberec hotov, přichází na řadu zarovnání povrchu vlasu stříháním. Jde o vysoce kvalifikovanou, mistrovskou práci. Na některých kobercích bývá na kraji uvedeno i jméno mistra, jenž jej zhotovil. Popsanou technikou nelze vyrobit přesnou kopii, každý ručně vázaný koberec je tedy unikát.

MATERIÁLY KOBERCŮ

Vlna

Material-1

Vlna – ovčí vlna je textilní surovina získaná ze srsti ovcí. Z každé ovce je možné získat nejméně 3 kg vlny ročně, u některých plemen však až 18 kilogramů. Vlna se stříhá jednou až dvakrát ročně, poté se dle kvality zařazuje do určitých kvalitativních tříd. Významným vedlejším produkterm ovčí vlny je lanolin, voskovitý tuk. Používá se jak v kosmetice, textilním průmyslu, kožedělném průmysli, lékařství i farmanokoligii. Lanolin je pro ručně vázané koberce zcela zásadním – obsahuje ho každý ručně vázaný koberec, čímž je chráněn od znečištění.

Hedvábí

Material-1

Hedvábí – Přírodní hedvábí se dostává z výměšků žláz motýla bource morušového. Z těchto rychle tuhnoucích výměšků se vytváří tenká vlákna spojená sericinem. Z nich si motýl vytváří svou kuklu. Rozvinutím této klukly dostaneme hedvábné vlákno, které zpravidla dosahuje délky mezi 300 – 900 m. Pro své užitné vlastnosti (v létě příjemně chladí, v zimě naopak hřeje) si přírodní hedvábí udržuje nezastupitelné místo na trhu.

Viskóza

Material-1

Viskóza – je vlákno vyrobené na bázi regenerované celulózy. Základní surovinou pro výrobu bývá nejčastěji bavlna nebo dřevo či jiné suroviny, které obsahují větší obsah celulózy. Vyrábí se již od 19. století a to zejména jako náhražka hedvábí, proto se jí často říká „umělé hedvábí“.

Polyester

Material-1

polyesterová vlákna jsou syntetické výrobky. K nejdůležitějším vlastnostem patří vysoká odolnost na světle, vůči povětrnosti a mikrooganizmům a malá navlhavost.