Objednávky přes e-shop.
+420 608 256 828
Doprava zdarma po celé ČR
30 dní na vrácení peněz nebo výměnu zboží

Typy koberců

Typy koberců


Všechny kusové koberce se dělí na dva základní typy podle výroby. Těmi jsou strojové a ručně vázané. Strojové koberce se mohou vyrábět jak z umělých tak přírodních. Naše firma se specializuje na prodej ručně vázaných perských koberců. Ty je možné rozdělit na několik druhů ať už podle materiálu, vzoru, techniky či místa výroby.

Perské koberce:
Persie, starověké perské jméno Iránu, se může pochlubit nejrozsáhlejší kulturou ve výrobě ručně vázaných koberců na světě. Umění vázání a tkaní koberců se dědí po generacích a právě zde se vyrábějí koberce všech stylů a velikostí. Tyto ručně vázané koberce jsou velmi často pojmenovány podle oblastí kde jsou vyráběny, jako například Hamadan, Mashad, Kerman, Shiraz a Bidjar. Koberce mohou také být pojmenovány podle různých etnických skupin, jako například Ghashgais.

Afghánské koberce:
Dva nejpolulárnejší koberce z Afghánistánu jsou Khal Mohammadi a Afghan Aqche. Khal Mohammadi jsou ručně vyráběny Turkomany na severu Afghánistánu a v něktrých případech mohou být ručně vázány v Pákistánu. Primární barvy  těchto koberců jsou tmavě červená v různých odstínech v kobinaci s černou. Motivy jsou göls (sloní stopa) a osmiúhelníky (osmičkového tvaru). Afghánské Aqche koberce jsou ručně vázány Turkomany v centrálním a severním Afghánistánu.

Pákistánské koberce:
Výroba koberců v Pakistánu začala přibližně stejně jako v Indii. Většina muslimských výrobců se však přestehovla na pákistánskou stranu, kde našli práci v Lahore and Karachi a v té době vláda začala poporovat dovoz kvalitní vlny.
V Pákistánu se dnes koberce vyrábějí z australské vlny, tyto koberce jsou díky kvalitní vlně  a vazbě velmi podobné hedvábným kobercům. Pákistánské koberce s vysokou hustotou uzlů zajišťují silnou trvanlivost za nižší cenu.
Pákistánské koberce, které jsou dnes masově vyráběny (v Lahore, Karachi a Rawalpind), jsou rozděleny na Mori a Perské, kde 90% koberců Mori mají podobu Bukhara a jiné vzory Turkmenistánu. Koberce Ziegler, které jsou vázány v Pákistánů, mají vzory, které jsou kopírovány ze starších tradičních vzorů z oblasti Arak v Perissi. Některé koberce vyráběné v Pákistánu berou inspiraci z Kavkazkých koberců a jsou prodávány jako „Kazak“.

Baluchi koberce:
Baluchi koberce (také nazývané Baluch nebo Beluchi koberce) jsou ručně vázány původně nomády Baluch, žijicí blízko hranic Íránu, Pákistánu a Afghánistánu. Tito nomádští kočovníci se také vyskytují v menším měřítku v Bahrajnu a v provincii Pandžáb v Indii. Přibližně 70% žije v hlavní části Pákistánu a jsou rozděleny do dvou skupin Sulaimani a Makrani.
Koberce se prodávají ve městech Mashad v Iránu, Mashad-Baluch a na druhé straně ve meště Herat v Afghánistánu jako Herat-Baluch koberce.
Koberce jsou velmi často s malými živými vzory a velmi časté jsou modlitební koberce. Dominantní barvy jsou červená, hnědá a tmavě dobrá. Osnova je z vlny nebo ze směsi vlněných a kozích vlasů, novější koberce mají osnovu z bavlny.

Turkmenské koberce:
Když mluvíme o Turkmenských kobercích myslíme tím koberce ručně vázané na několika rozdílných místech, například Uzbekistán, Turkmenistán, Východní Turkistán, Afghánistán a Beluchistan.
Turkmenské koberce zahrnují nasledující Basjir, Salor, Tekke, Tjaudor a Yomut, jež jsou příklady koberců a stylů, které se dříve nazývaly Buchara.
Nejznámnější Turkmenské koberce jsou Ashkaba, Bakharden, Gueok-Tepe, Kizyl-Arvat a Merv. Také vychodní Turkestánské koberce jsou občas považovány za Turkmenské.
Turkmenské koberce se odlišují osnovou která je vyrobena z vlny s opakovanými vzory s motivem
Göl-motifs. Dominantními barvami je celá škála červených, fialových a hnědých odstínů.

Kavkazské koberce:
Kavzkazské koberce pocházejí z oblastí na jihu, východu a severu horského pásu Kavkazu.
Koberce vyrobeny před rokem 1925, mohou být rozděleny do pěti skupin Kazak, Karabach, Sjirva, Kuba a Dagestan. Koberce z oblasti Karabach mají často jemnější vzory připomínajicí perské koberce. Mimo těchto skupin jsou také koberce Gjandzia, Silé a Verni.
Pýcha těchto krásných koberců jsou jejich geometrické vzory, s hojným a nápaditým způsobem vyjádření. Někdy se na kobercích objevují motivy postav a zvířat.
Dnes jsou v Pákistánu vyráběny koberce inspirované kavkazskými vzory, které jsou barveny přírodními rostlinnými barvivy. Tyto koberce jsou velmi odolné a mají nízko střížený vlas. Prodávají se pod názvem “Kazak”.

Indické koberce:
Umění ruční výroby koberců bylo vynalezeno v Indii, pravděpodobně velkým mogulem Akbar (1556 – 1605) který přinesl perské vazače a umnělce do svého paláce.
Během 16., 17. a 18. století bylo vyrobeno mnoho koberců z nejemnější ovčí vlny a hedvábí, s perskými vzory. V roce 1947, kdy Indie získala nezávilost, se výroba změnila v komerční. I přesto, že se mnoho výrobců přestěhovalo do Pákistánu, kde začali znova vyrábět koberce díky koncentraci mladých a vzdělaných lidí.
Dnes je země velkým vývozcem levných, ručně vázaných koberců, které se liší kvalitou a jsou často vázány klasickými perskými a čínskými vzory.
Originální Indické koberce jsou často nazývány s předponou Indo Mir, Pakistan Buchar a Indo Gabbeh, které jsou velmi odlišné například od Perského Gabbehu.
Jiné koberce z Indie jsou prodávány pod jmény Amritsar, Bhadohi, Jaipur, Kašmír, Mirsapur a Srinagar.

Tibetské koberce:
Jméno tibetských koberců vlastně naznačuje, že ručně vyrobené koberce pocházejí take z Tibetu.
V Tibetu existuje etnická skupina kočovníků, kteří putují mezi různými oblastmi spolu se svými ovcemi a kozami. Prodej vlny je zde důležitých zdrojem příjmů.
Ruční výroba koberců v Nepálu se dnes již zaměřuje na moderní a západní vzory v pastelových barvách. Tyto koberce jsou označeny jako “Tibetské”, aby se oddělily od ostatních zemí s jinou produkcí. Kobercou jsou také vyráběny ve velkých vládních výrobnách například v Lhasa, odkud se koberce vyvážejí přes Peking a jsou označovány jako Lhasas.

MATERIÁLY KOBERCŮ

Vlna

Material-1

Vlna – ovčí vlna je textilní surovina získaná ze srsti ovcí. Z každé ovce je možné získat nejméně 3 kg vlny ročně, u některých plemen však až 18 kilogramů. Vlna se stříhá jednou až dvakrát ročně, poté se dle kvality zařazuje do určitých kvalitativních tříd. Významným vedlejším produkterm ovčí vlny je lanolin, voskovitý tuk. Používá se jak v kosmetice, textilním průmyslu, kožedělném průmysli, lékařství i farmanokoligii. Lanolin je pro ručně vázané koberce zcela zásadním – obsahuje ho každý ručně vázaný koberec, čímž je chráněn od znečištění.

Hedvábí

Material-1

Hedvábí – Přírodní hedvábí se dostává z výměšků žláz motýla bource morušového. Z těchto rychle tuhnoucích výměšků se vytváří tenká vlákna spojená sericinem. Z nich si motýl vytváří svou kuklu. Rozvinutím této klukly dostaneme hedvábné vlákno, které zpravidla dosahuje délky mezi 300 – 900 m. Pro své užitné vlastnosti (v létě příjemně chladí, v zimě naopak hřeje) si přírodní hedvábí udržuje nezastupitelné místo na trhu.

Viskóza

Material-1

Viskóza – je vlákno vyrobené na bázi regenerované celulózy. Základní surovinou pro výrobu bývá nejčastěji bavlna nebo dřevo či jiné suroviny, které obsahují větší obsah celulózy. Vyrábí se již od 19. století a to zejména jako náhražka hedvábí, proto se jí často říká „umělé hedvábí“.

Polyester

Material-1

polyesterová vlákna jsou syntetické výrobky. K nejdůležitějším vlastnostem patří vysoká odolnost na světle, vůči povětrnosti a mikrooganizmům a malá navlhavost.