Objednávky přes e-shop.
+420 608 256 828
Doprava zdarma po celé ČR
30 dní na vrácení peněz nebo výměnu zboží

Vše o kobercích

Výroba koberců

Technika výroby perských koberců zůstává v principu po tisíciletí nezměněna, spočívá především v provazování osnovních nití řadou zvláštních uzlů. Osnova i útek bývá většinou z bavlny, existují však i vlněné a hedvábné osnovy v případě celovlněných a celohedvábných koberců. Vlasovou nití je pak nejčastěji vlna, nebo přírodní hedvábí, v širokém spektru barevných odstínů. Osnovní niti jsou při výrobě svisle napnuty do obdélníkového rámu. Dříve byly tyto rámy převážně dřevěné, novější konstrukce jsou však kovové, a staví se pro koberce v šířce až do 6 metrů. Jak.. Read More

Historie koberců

Perská kulturní oblast se rozkládá na území dnešního Íránu, Arménie, Turecka, Uzbekistánu, Afghanistánu, Tádžikistánu a Ázejbájdžánu a je kolébkou jedné z nejbohatších kultru ve světových dějinách. Jednou z nejvýznamnějších složek je bez pochyby tkaní a vázaních koberců. Historici se domnívají, že  ručně vázané koberce se zhotovovaly už před 10 000 lety, nejstarším nálezem je však koberec již z 5. století před naším letopočtem. Nejstarší středobod výroby se ve 3. až 5. století velice pravděpodobně nacházel ve východním Turecku. Ve středověku byly založeny v&nb.. Read More
Zobrazuji 1 až 2 z 2 (celkem stran 1)

MATERIÁLY KOBERCŮ

Vlna

Material-1

Vlna – ovčí vlna je textilní surovina získaná ze srsti ovcí. Z každé ovce je možné získat nejméně 3 kg vlny ročně, u některých plemen však až 18 kilogramů. Vlna se stříhá jednou až dvakrát ročně, poté se dle kvality zařazuje do určitých kvalitativních tříd. Významným vedlejším produkterm ovčí vlny je lanolin, voskovitý tuk. Používá se jak v kosmetice, textilním průmyslu, kožedělném průmysli, lékařství i farmanokoligii. Lanolin je pro ručně vázané koberce zcela zásadním – obsahuje ho každý ručně vázaný koberec, čímž je chráněn od znečištění.

Hedvábí

Material-1

Hedvábí – Přírodní hedvábí se dostává z výměšků žláz motýla bource morušového. Z těchto rychle tuhnoucích výměšků se vytváří tenká vlákna spojená sericinem. Z nich si motýl vytváří svou kuklu. Rozvinutím této klukly dostaneme hedvábné vlákno, které zpravidla dosahuje délky mezi 300 – 900 m. Pro své užitné vlastnosti (v létě příjemně chladí, v zimě naopak hřeje) si přírodní hedvábí udržuje nezastupitelné místo na trhu.

Viskóza

Material-1

Viskóza – je vlákno vyrobené na bázi regenerované celulózy. Základní surovinou pro výrobu bývá nejčastěji bavlna nebo dřevo či jiné suroviny, které obsahují větší obsah celulózy. Vyrábí se již od 19. století a to zejména jako náhražka hedvábí, proto se jí často říká „umělé hedvábí“.

Polyester

Material-1

polyesterová vlákna jsou syntetické výrobky. K nejdůležitějším vlastnostem patří vysoká odolnost na světle, vůči povětrnosti a mikrooganizmům a malá navlhavost.